Aplikacja morska
Nawiązując kontakt z agencją pośrednictwa pracy dla marynarzy lub bezpośrednio z samym armatorem w przypadku, gdy jego biuro zajmuje się również sprawami załogowymi, będziesz poproszony o wypełnienie formularza aplikacyjnego. Jest to ważny dokument, ponieważ przedstawiasz w nim nie tylko dane osobowe, ale również dodatkowe informacje, które są konieczne do rozpatrzenia Twojego zapytania o pracę. Formularze aplikacyjne bywają dostępne w wersji drukowanej bądź on-line. Umieszczane są wówczas na stronach internetowych agencji crewingowej lub bezpośrednio na stronach armatora, którego ona reprezentuje. Wypełnia się je on-line. Jest to czasochłonne, bo składając aplikacje do kilku firm musisz poświęcić sporo czasu na uzupełnienie kolejnych formularzy. Ważne jest, abyś z jak największą dokładnością i niezwykle starannie wypełniał poprawnie wszystkie pola. Jak już zapewne zauważyłeś na pierwszych certyfikatach, które posiadasz – numery dokumentów są bardzo długie, stąd by uniknąć jakichkolwiek pomyłek, załóż sobie bazę danych swoich dokumentów. Wprowadź, np. w tabeli w osobnych kolumnach kolejne dane: nazwę dokumentu, jego serię (jeśli obowiązuje), numer, datę wydania, datę ważności, instytucję/urząd, który dokument wydaje itd. Dzięki posiadanej bazie danych wypełnienie jakiejkolwiek aplikacji nie będzie problemem, a funkcja kopiowania i wklejania ustrzeże Cię od błędów. Twoje dokumenty będą sprawdzane, będzie potwierdzana ich autentyczność, tak więc nie możesz wpisać np. błędnego numeru. Nie pozwól, by błąd w formularzu zniweczył Twoje starania o pracę na statku. W przypadku, gdy w formularzu on-line nie można wprowadzać danych za pomocą kopiowania, tylko musisz wszystkie pola wypełniać ręcznie – sprawdź dwa razy poprawność wprowadzonych danych.
Każda firma konstruuje formularz według własnych potrzeb i profilu. Zawarte w nim pytania mają istotne znaczenie we wstępnej rekrutacji. Dzięki nim łatwiej jest wybrać najlepszego kandydata. Kolejnym etapem postępowania może być sprawdzenie pewnych umiejętności, np. poziomu znajomości języka angielskiego oraz w wielu przypadkach, przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej (interview). Jej przebieg może być dla Ciebie nietypowy. Połączysz się telefonicznie z pracownikiem działu załogowego i rekruter zapyta Cię, np. o dzisiejszą pogodę w Twoim mieście, albo jakie masz plany wakacyjne. Jeżeli w formularzu aplikacyjnym wskazałeś bardzo dobrą znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, a prowadzona rozmowa tego nie potwierdza, znajdziesz się w trudnej sytuacji, Twoja aplikacja może być odrzucona. Swoje umiejętności oceniaj prawdziwie, wskaż jakie one są, a nie jakimi chciałbyś, żeby były.
Wybierając armatora, zapoznaj się dokładnie ze stroną internetową firmy, z informacjami o posiadanych statkach i zakresie prowadzonej działalności. Jeżeli armator ma zarówno masowce jak i zbiornikowce, przemyśl wcześniej na którym typie statków wolałbyś odbywać praktykę czy staż pracy. Czasami podany jest również zasięg pływania, linia, którą obsługuje grupa statków. Bądź również w tym przypadku przygotowany na ewentualne wskazanie swoich preferencji. Ale nigdy samodzielnie nie prowadź rozmowy w tym kierunku, odpowiadaj wyłącznie na zadawane pytania.
Przykład formularza: